V malém chovu drůbeže na Strakonicku se objevila ptačí chřipka

V malém chovu drůbeže v Rojicích na Strakonicku se objevila ptačí chřipka. Veterináři tam proto utratili 14 kusů slepic, kohoutů a kachen. Jedná se o letošní sedmé ohnisko ptačí chřipky v České republice. Uvedl to Petr Majer ze Státní veterinární správy.

„Chov se nachází v areálu sádek a docházelo zde ke kontaktu drůbeže s volně žijícími kachnami divokými,“ uvedl. Chovatel nahlásil, že mu uhynuly tři slepice. Veterináři zjistili jako příčinu ptačí chřipku, proto dalších 14 kusů drůbeže z chovu usmrtili.
„Bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ uvedl Majer.
V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98 000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *