V Liberci začaly farmářské trhy kvůli koronaviru se zpožděním

Už 35 let jezdí rodinná farma Ortbauerových ze Snědovic na Litoměřicku prodávat své výpěstky na trhy do stotisícového Liberce. Že by někdy v minulosti začaly tak pozdě jako letos nepamatují. V minulosti většinou začínaly první dubnový týden, řekla Jaroslava Ortbauerová, která dnes se synem přijela na první letošní farmářský trh u OC Forum. Její firma byla jednou z pěti, které v centru města nabízely sadbu zeleniny, bylinek a květin.

Tržnice v dolním centru se kvůli pandemii koronaviru otevřela o tři týdny později a za přísných hygienických opatření. Prodejní prostory před stánky byly ohraničené, mezi stánkaři zůstalo vždy alespoň jedno prodejní místo volné, což dnes vzhledem k malé účasti prodejců nebyl žádný problém. Jen kupující občas v zápalu nákupů na doporučené rozestupy zapomínali. U každého stánku byla dezinfekce, provozovatel také ještě dnes časně ráno stánky vydezinfikoval. „Dávejte si pozor a neopírejte se, už jsem si tím zničil kalhoty a bundu,“ upozorňoval nakupující jeden z prodejců.
Zpožděné zahájení sezony pěstitelům zkomplikovalo podnikání. „Ta první sadba nám přerostla a museli jsme ji zlikvidovat, všechno jsme obnovovali,“ řekla Ortbauerová. Nabízela sazenice rajčat, paprik, cuket a okurek a také bylinky nebo květiny do závěsných květináčů. Farmářka přiznala, že podnikat v současné koronavirové době je náročné a jsou s manželem rádi, že jsou oba v důchodu. „Nebýt toho, tak bychom se letos asi neuživili,“ podotkla.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *