V lesích Vysočiny je málo jelenů, nejpočetnější je srnčí zvěř

V lesích Vysočiny napočítali myslivci koncem letošního března 574 jelenů, což byl jejich nejnižší počet mezi kraji v Česku. Nejpočetnější byla na Vysočině zjara srnčí zvěř, v republikovém porovnání byly její stavy čtvrté nejvyšší. Zajíců a divokých kachen měla Vysočina v porovnání s ostatními kraji v Česku třetí nejvyšší počet. Nové údaje o stavech zvěře v honitbách Vysočiny zveřejnila jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Pravidelné zjišťování stavů zvěře je podle statistiků potřebné jako ochrana před jejím vyhubením. Důležité je i kvůli tomu, aby bylo možné předcházet nekontrolovatelnému množení některých druhů a také narůstání škod způsobených zvěří v lesích nebo na polích.
Jarní kmenové stavy lesní zvěře se podle ČSÚ na Vysočině v posledních dvou letech výrazněji nezměnily. Srnčí zvěře bylo v lesích letos zjara zjištěno 28 600 kusů, zajíců přes 26 600. Černé zvěře bylo podle statistiků na Vysočině zhruba 3100 kusů, ještě vyšší počty byly v šesti krajích Česka. Odstřel se na Vysočině loni zvýšil hlavně u černé zvěře.
Divokých prasat ulovili myslivci na Vysočině od loňského dubna do letošního března 15 110, podle statistik to byl nejvyšší počet za řadu let. V meziročním porovnání stoupl počet ulovených prasat zhruba o 60 procent. Podle zveřejněných dat byl od roku 2003 na Vysočině druhý nejvyšší odstřel divokých prasat v roce 2017, tehdy jich v kraji myslivci ulovili 14 560.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *