V jižních Čechách začaly žně, sklízí se ozimý ječmen

Jihočeští zemědělci zahájili sklizeň ozimého ječmene, začátkem druhého červencového týdne měli sklizeno téměř 400 hektarů ozimého ječmene, což je 2,5 procenta z celkových 15 911 hektarů. Pěstitelé zatím hlásí mírně vyšší výnosy než loni, kolem šesti tun na hektar. Úroda by mohla být meziročně lepší. Uvdeli to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná a výkonný ředitel firmy Mráz Agro Vladimír Mráz.

Výkupní ceny obilí se liší v závislosti na kvalitě. V květnu se tuna potravinové pšenice prodávala za 4150 korun, tuna krmné pšenice za 3900 Kč, sladovnický ječmen za 5250 Kč, krmná kukuřice za 3900 Kč, tuna řepky za 9800 korun. Vyplývá to z informací firmy Mráz Agro.
Po senážování a sušení sena v kraji začínají žně. Brzdí je lokální deště a místy podmáčená půda. Sklizeň ozimého ječmene je proti loňsku pomalejší. Před rokem touto dobou zbývalo zemědělcům na polích dosít už jen 40 procent z výměry, jež byla o necelých 700 hektarů nižší než ta letošní.
„Pěstitelé zatím hlásí výnosy mírně vyšší než před rokem, v průměru šest tun z hektaru. Sklízí se zatím pouze v nižších polohách a v podnicích hospodařících na lehčích půdách, kde lze použít sklízecí mlátičky,“ řekla Šťastná. Ve většině jihočeských okresů zemědělci ještě čekají na slunečné počasí a na to, až budou porosty ideálně a rovnoměrně zralé.
U řepky mohou být letos na jihu Čech tunové výnosy meziročně o jedno až dvě procenta nižší. Vyplývá to z informací, které má firma Mráz Agro, která obchoduje se zemědělskými komoditami.
„Jarní ječmen (je ve výnosech) zhruba stejný, ozimý ječmen o malinko méně. Myslím, že sklizeň může předčit očekávání, úroda bude opravdu dobrá. Třeba nebude v tunách taková, ale kvalita zrna bude podstatně lepší než v minulých letech, díky vodě, kterou půda dostala,“ řekl Mráz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *