V jižních Čechách vzrostl chov prasat i výroba mléka

V jižních Čechách loni stouplo množství chovaných prasat o 2,6 procenta na 87 918 kusů. O necelá čtyři procenta vzrostla meziročně také výroba mléka na 363,9 milionu litrů. Loni stoupla i průměrná roční dojivost krav. V zemědělských podnicích naopak klesly stavy skotu, o 4851 zvířat na 206 900 kusů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Chov prasat v kraji dlouhodobě klesá, na celorepublikové produkci se jižní Čechy podílejí necelými šesti procenty. Za posledních 20 let zde ubylo téměř 80 procent prasat, která chovají zemědělci. Loni se ale jejich počet zvýšil, meziročně zhruba o 2200 kusů na 87 918, zatímco předloni šlo o pokles o 9,1 procenta. Převažují prasata na výkrm, tvořila loni v kraji 34,2 procenta všech.

„V mírném navýšení stavů prasat se odrazil krátkodobý optimismus chovatelů, který stoprocentně loni kvůli třetinovému propadu výkupní ceny vepřového masa opadl. Pokud sečteme tento tragický cenový vývoj s nedostatečnými národními podporami a s meziročně sníženým stavem prasnic, dá se očekávat další gumování prasat z agrární mapy Jihočeského kraje,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Stavy skotu meziročně klesly téměř o 5000 na 206 900 kusů. Jižní Čechy i tak drží s 15,4 procenta druhý nejvyšší podíl na chovu v ČR, po Vysočině. Krav, jež se na stavech skotu v kraji podílely téměř 42 procenty, ubylo o necelé dva tisíce na 88 114 kusů. Zvýšila se ale výroba mléka, loni o 3,7 procenta na 363,9 milionu litrů, vyšší byla i průměrná denní dojivost.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *