V jižních Čechách klesly chovy prasat, přibylo ovcí i koní

V jižních Čechách ubylo za posledních 20 let téměř 80 procent prasat, která chovají zemědělci. K prvnímu dubnu letošního roku bylo v chovech 85 000 kusů, což je pětina toho, co zemědělci v kraji chovali začátkem tisíciletí. Oproti tomu se rozšiřují chovy koz a koní. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad.

Chov prasat v kraji dlouhodobě klesá, na celorepublikové produkci se podílí jižní Čechy necelými šesti procenty. Meziročně prasat v kraji ubylo o devět procent. Jak ubývá hospodářských zvířat, klesá posledních 30 let i potřeba pěstovat krmné obilí a krmné plodiny, jež zúrodňují půdu. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
„Dramatické snížení počtu jihočeských prasat o čtyři pětiny za dvacet let také souvisí s rušením chovů se zastaralými technologiemi. Také ošetřovatelé hospodářských zvířat jsou dlouhodobě na trhu práce nesehnatelní,“ řekla Šťastná.
Dlouhodobě v kraji naopak přibývá ovcí, koz a koní. Ovcí chovali jihočeští zemědělci k prvnímu dubnu téměř 29 000, což je 14 procent všech v Česku a nejvíc ze všech krajů. Koz v chovech bylo letos na jaře v jižních Čechách 3000, koní 5000.
Tři roky si jihočeští zemědělci udržují první místo mezi kraji ve stavu skotu. Letos v dubnu chovali téměř 220 000 kusů skotu, z toho přes 41 procent krav. Chovají tak 15,5 procenta všeho skotu v Česku. Meziročně na jihu Čech ubylo skotu o 1,1 procenta, což je podobný poměr jako v celé ČR.
„Produkce mléka a hovězího masa je na jihu Čech dlouhodobě stabilní díky dotačním podporám, vysokým užitkovým a reprodukčním standardům chovů i kvůli vazbě na silné zpracovatele a možnosti odbytu živých zvířat v blízkém zahraničí,“ uvedla Šťastná.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *