V ČR kůrovec vloni napadl až 30 milionů metrů krychlových dřeva

V českých lesích vloni kůrovec podle dosavadních odhadů napadl smrky v rozsahu mezi 25 až 30 miliony metrů krychlových. Objem kůrovcového dřeva tak mohl meziročně stoupnout až o 40 procent, řekl na valné hromadě Komory soukromých lesů v Jihlavě náměstek ministra zemědělství (MZe) Patrik Mlynář. Očekává další šíření kůrovcové kalamity v Česku.

„I když v současné době ještě nedisponujeme sumárními údaji za celý rok 2019, lze důvodně předpokládat, že objem vytěžené smrkové kůrovcové hmoty se v roce 2019 bude za celou ČR pohybovat rámcově mezi 18 až 20 miliony kubíků,“ uvedl náměstek.
Kůrovcová kalamita zdaleka nekončí ani podle soukromých vlastníků lesů. „Ceny služeb jdou nahoru a dřevo je neprodejné,“ řekl předseda jejich komory Richard Podstatzký-Thonsern k její dopadům. Výkupní cena dřeva je nízká a firmy čeká nákladné zalesňování holin.
Ministerstvo zemědělství začalo ztráty v lesích postižených kalamitou kompenzovat. Zatím na to má 2,5 miliardy korun. Náhrady od konce minulého roku vyplácí za období loňska a závěru roku 2017. Vyplatilo už skoro miliardu. Lesníci ale mohou o tyto peníze žádat až do konce února a dá se předpokládat, že celkový objem žádaných peněz bude vyšší než 2,5 miliardy. Podle Mlynáře by mohlo chybět asi 200 milionů korun. Majitelům lesů řekl, že v takovém případě ministerstvo požádá vládu o to, aby i tyto žádosti mohly být proplacené.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *