Ústecký kraj kvůli stavbě nádrže Kryry aktualizuje zásady územního rozvoje

Ústecký kraj kvůli stavbě nádrže Kryry aktualizuje zásady územního rozvoje. Vymezí se tak plocha pro vodní dílo, které bude sloužit zejména k prevenci před suchem. Pořízení aktualizace ve zrychleném režimu schválili zastupitelé. Povodí Ohře, které je investorem, nyní vykupuje pozemky. Uvedl to mluvčí státního podniku Jan Svejkovský.

V platném územním plánu je teď plocha vymezena jako rezerva. Podle stavebního zákona ji lze změnit na plochu umožňující funkční využití jen na základě aktualizace. Pro její zrychlené pořízení hlasovalo 42 krajských zastupitelů, nikdo nebyl proti, šest se jich zdrželo. Vodní dílo Kryry na Lounsku má sloužit nejen ke snížení povodňových rizik, ale také pro boj se suchem. Pomoct by mohlo při závlaze chmelnic a vylepšení vodního režimu v povodí Blšanky a zlepšení odtokových poměrů v povodí Rakovnického potoka a Kolešovického potoka ve Středočeském kraji. Stěžejní bude zejména pro Rakovnicko, Ústecký kraj proto odmítl platit pořízení aktualizace, náklady má uhradit investor. Na výkup pozemků má Povodí Ohře pět let, podle toho jsou také rozdělené peníze. Pozemky pod nádrží by měly podle zveřejněného materiálu ministerstva zemědělství stát 365 milionů korun. "Teď máme čerstvě podepsanou smlouvu na předprojektovou přípravu, která zahrnuje inženýrsko-geologické průzkumy, hydrogeologický průzkum, přeložky sítí, návrhy objektů a vodohospodářské řešení nádrže," uvedl Svejkovský. Právě na základě vypracování přípravy vznikne samotný projekt. "Do konce roku 2024 se bude dělat předprojekt a potom se teprve začne dělat na přípravě pro územní povolení, pořízení EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí), dokumentace pro stavební povolení," řekl mluvčí. Se stavebním povolením se počítá po roce 2032 a s uvedením nádrže do provozu v roce 2041. Nádrž bude velká 124 hektarů, výška hráze u této přehrady dosáhne 21,7 metru, počítá Ministerstvo zemědělství. Voda do přehrady by měla proudit přivaděčem z Ohře. Nádrž s objemem vody téměř osm milionů metrů krychlových bude stát odhadem 1,7 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down