Ústav znovu objevil vir vrásčitosti rajčat, šlo o zásilku z Číny

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský ústav (ÚKZÚZ) zachytil osivo rajčete a papriky infikované virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete a viroidem vřetenovitosti hlíz z brambor. Šlo o zásilku z Číny, u osiv řeší další podezření, sdělila mluvčí ústavu Ivana Kršková. Už loni zjistil ústav vir vrásčitosti v deseti vzorcích z Tchaj-wanu, Číny a Indie, stejně jako nyní nařídil jejich likvidaci. Viry jsou nebezpečné pro rostliny, pro člověka nikoliv.

„Při rozšíření těchto patogenů do porostů rajčete a papriky by mohlo dojít ke značným ztrátám na produkci a kvalitě plodů. Napadené plody se stávají neprodejnými, ztráty na plodech mohou činit až 100 procent,“ nabádá k opatrnosti Kršková.
Viroid vřetenovitosti způsobuje barevné změny listů, deformace, špatné klíčení, zakrnělý růst, plody rajčat jsou pak malé, tvrdé a nedozrávají. Přenos na velké vzdálenosti je též prostřednictvím infikovaných semen.
Ohniska viru vrásčitosti se Evropě loni vyskytovala ve Francii, Polsku, Španělsku, v Itálii, Německu, Nizozemsku, Velké Británii a v Řecku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *