Ústav žádá veřejnost o fotky rostlinných chorob a škůdců

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) žádá veřejnost, aby mu lidé hlásili škodlivé organismy na rostlinách. Spouští nový systém na hlášení nepůvodních invazních druhů, přístup do něj je na Rostlinolékařském portálu. Sdělila to mluvčí ústavu Ivana Kršková.

„Pokud kdokoliv zjistí podezření na přítomnost neznámého původce choroby rostlin nebo škůdce nebo neobvyklé příznaky napadení neznámým patogenem či škůdcem na rostlinách, prosíme o oznámení takového případu. Každá taková informace je pro nás velmi cenná a napomůže i díky vám uchránit naši krajinu, zemědělství a lesní hospodářství před nepříznivými dopady způsobenými zavlečenými škodlivými organismy rostlin,“ uvedl ředitel ústavu Daniel Jurečka.

Ústav slibuje, že každý podnět prověří a sdělí nahlašovatelům závěr. Výzkumníci doufají, že lidé budou posílat fotografie se souřadnicemi napadených rostlin ve svém nejbližším okolí, například z parků, kam chodí se psem, nebo květin, které pěstují na své zahrádce. Ústavu by tak fotografie mohly pomoci například s nalezením kněžice zeleninové, octomilky japonské nebo tmavky švestkové.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *