Ústav varuje bramborárny před požáry kvůli generátorům mlhy

Zemědělský ústav varuje před rizikem požárů v bramborárnách. Došlo k nim už v Německu při použití generátorů mlhy proti klíčení brambor. Sdělila to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Kolik podniků tyto generátory používá, ÚKZÚZ nesleduje.

„Varujeme před možným nebezpečím požáru při použití generátorů mlhy poháněných tekutými palivy k aplikaci přípravku 1,4 SIGHT proti klíčení brambor,“ uvedla Kršková. Podle ní se v Bavorsku a s Sasku-Anhaltsku staly v říjnu a v listopadu dva závažné požáry bramboráren. Ty používaly na horký kouř pomerančový olej a přípravek 1,4 SIGHT obsahující jako účinnou látku 1,4 dimethylnaftalen, kouř měl potlačit klíčení hlíz. Samotné vyvíječe páry byly značky IGEBA TF.

„Německé úřady sdělily, že firma IGEBA Geraetebau GmbH vyzývá uživatele, aby uvedené přístroje pro aplikaci přípravku 1,4 SIGHT nepoužívali. Vyvíječe mlhy na tekutá paliva se uvnitř zahřívají na vysoké teploty, a pokud se stroj během aplikace z jakéhokoliv důvodu zastaví, aplikované látky potlačující klíčení zůstanou ve stroji a mohou vzplanout,“ dodala mluvčí. Pro aplikaci těchto přípravků se podle ní dají použít stroje poháněné nikoliv kapalnými palivy, ale elektrikou. U nich se vytvářejí teploty nižší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *