Úroda zemědělských plodin v Moravskoslezském kraji vzrostla

Produkce většiny zemědělských plodin v Moravskoslezském kraji loni oproti roku 2019 vzrostla, nejvýrazněji u ovsa, jarní pšenice a kukuřice na zrno. Výtěžek z hektaru meziročně klesl jen u cukrovky. Úroda téměř všech plodin byla v kraji mírně nižší, než je celostátní průměr. Vyplývá to z konečných výsledků sklizně, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Zemědělci loni v kraji sklidili více než 370 tis. tun obilovin, což bylo meziročně o 5,7 procenta více. Loni se obiloviny v kraji pěstovaly na 63 643 hektarech, což byla mezi kraji pátá nejmenší výměra. Předloni osázená plocha v kraji dosahovala 63 519 hektarů. Výtěžnost z hektaru meziročně vzrostla o 0,29 tuny na 5,82 tuny, nárůst představoval 5,2 procenta. Republikový průměr loni činil 6,04 sklizené tuny z hektaru.

Nejvíce ploch polí v kraji zabírá ozimá pšenice, kterou loni bylo osázeno téměř 37 800 hektarů, tedy o 3,1 procenta méně než o rok dřív. Výnos se ale zvýšil, činil průměrně 6,09 tuny z hektaru, což bylo o 0,29 tuny (pět procent) více než v roce 2019. Mezi kraji šlo ale o druhý nejnižší výnos, za republikovým průměrem loni kraj u ozimé pšenice zaostal o 0,11 tuny. Kromě ozimé pšenice loni v kraji meziročně poklesly i sklizňové plochy jarní pšenice (o 7,6 procenta) a řepky (o 3,2 procenta).*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *