Úroda sena by mohla být ve středních Čechách větší

Úroda sena by mohla být letos meziročně větší, kvalitu sklizně ovlivní počasí. Tráva je dostatečně narostlá, seče ve středních Čechách už mohou začít, ale podle aktuální předpovědi počasí je jejich zahájení rizikem kvůli hrozícím dešťům. Uvedla to dnes Jana Holíková, která hospodaří v Zákolanech na Kladensku. Zatímco v dubnu podle Holíkové některé travní porosty téměř zaschly, následná vláha v posledních týdnech jim velice pomohla, tráva se zahustila a hodně vyrazila.

„První předpoklady ukazují, že by mohla být vyšší výnosnost než v předchozích letech,“ uvedla farmářka. V poslední době ale opakovaně výrazně pršelo, což může být komplikace pro sušení sena a jeho kvalitu. „Zejména pro koně není žádoucí, když seno zmokne více než jednou,“ řekla Holíková.

Na závěry je podle ní ještě čas, protože sezona sena ještě kvůli počasí v podstatě nezačala a na zahájení sečí mají zemědělci v regionu přibližně dva týdny. Holíková předpokládá, že pokud bude na sušení sena dobré počasí, jeho cena výrazně neporoste, ale může se do ní promítnout cena nafty, která v posledních měsících hodně stoupla. „Nejvyšší ceny sena byly kvůli malé výnosnosti v roce 2019 a dá se předpokládat, že na tuto výši se cena nedostane,“ doplnila Holíková. Ceny se tehdy dostaly až na 2500 korun za balík včetně dopravy, nyní je běžná cena okolo 1000 korun s dopravou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *