Úroda obilovin bude průměrná, zemědělci sklidí 7,4 milionu tun, uvádí komora

Sklizeň letos bude průměrná s 7,4 milionu tun základních obilovin, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci Agrární komory ČR. Deštivý konec žní se podle nich nepovedl. Ceny obilovin se podle Josefa Kubiše neurčují v ČR, ale na základě sklizně a oseté plochy v Německu a ve Francii. Dodal, že cena obilovin na jaře mírně vzrostla, úroda a počasí v ČR na ni nebude mít vliv. Odhad komory je vyšší než odhady Českého statistického úřadu, který hovoří o necelých sedmi milionech tun.

„V letošním roce ještě nemáme sklizeno a jak se říká pod střechou. Je to způsobeno průběhem letošního počasí, i v průběhu Země živitelky nám většinou prší,“ řekl na úvod náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka.

Obilí podle dat ministerstva není ještě sklizené v Karlovarském, Plzeňském a Libereckém kraji. V ČR se podle Kubiše každoročně spotřebuje 5,2 milionu tun obilovin, část české produkce tak půjde stále na export.

Obilí sklizené před dešti je podle Kubiše kvalitní. Na polích však podle údajů ministerstva v minulém týdnu zbývala ještě čtvrtina úrody. To je podle něj většinou určené jako krmivo pro zvířata.

Naprostá většina letošních měsíců byla srážkově nadprůměrná, v červenci, kdy žně začínaly, šlo o 130 procent dlouhodobých průměrů, uvedla komora. Pole byla podle Agrární komory ČR na začátku srpna podmáčená, lokálně se tvořily až močály. Zemědělci tak nemohli vyjet na některá pole s technikou, aby se do měkké půdy nezabořili. Žně tak mají několikatýdenní zpoždění.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *