Únorové vichřice poničily VLS v Boleticích 150 000 metrů krychlových dřeva

Únorové vichřice poničily Vojenským lesům a statkům (VLS) přibližně 150 000 metrů krychlových stromů. Polomy a vývraty zasáhly pouze divizi ve vojenském újezdu Boletice u Horní Plané na Českokrumlovsku. Uvedl to mluvčí VLS Jan Sotona. Práce na odstraňování škod na některých místech ještě neskončily.

„Největší komplikace, které nám to způsobilo, se nacházely nad Želnavou v takzvaném Černém lese, kde vichřice poměrně silně zasáhla jedlové porosty,“ řekl Sotona. Dodal, že lesníci se několik dní nemohli dostat ke škodám, jelikož velká část popadaných stromů ležela přes cesty. Navíc práci komplikovaly výpadky elektrického proudu, což způsobila také vichřice. Zasažená lokalita je zčásti ve vojenském újezdu Boletice, který je v sezoně přístupný veřejnosti. Lidé tudy mohou o víkendech vyjít na vrch Knížecí stolec. „Ale přímo kolem turistických tras nebyly větší škody, proto jsme žádné stezky nemuseli zavírat,“ dodal Sotona.
Větší škody než letošní únorové vichřice způsobil vojenským lesům orkán Herwart, který zasáhl oblast v roce 2017. Silný vítr tehdy poničil 200 000 krychlových metrů dřeva. V lesnickém přepočtu znamená každý krychlový metr jeden strom.
VLS spravují zhruba 140 000 hektarů půdy. Z toho asi 125 000 hektarů tvoří lesní pozemky převážně v armádních výcvikových prostorech. Firma s více než osmdesátiletou tradicí má zhruba 2400 zaměstnanců a vedle lesnictví podniká v zemědělství a rybářství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *