ÚKZÚZ zjistil další viry v osivech papriky z Číny

Zemědělský ústav opět zachytil škodlivé organismy v osivu paprik z Číny. Mohou způsobit zničení celé produkce, varuje. Jenom v únoru jde o několikátý případ. Tentokrát šlo o vidoid vřetenovitosti hlíz bramboru a nemoc způsobenou bakteriemi rodu Xanthomonas. Pozitivně testované vzorky nesmí na české území, ústav nařídil jejich likvidaci, sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

„Hlavními hostitelskými rostlinami jsou rajče, paprika a brambor, šíří se převážně infikovaným osivem a sadbou. Ztráty na produkci mohou dosáhnout až 100 procent. Oba tyto patogeny patří z důvodu rizika pro zdraví rostlin mezi úředně regulované v rámci Evropské unie a v České republice již byly v minulosti detekovány,“ uvedla mluvčí.
Zemědělský ústav informoval v únoru o záchytu osiva rajčete a papriky infikovaného virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete a viroidem vřetenovitosti hlíz z brambor. Šlo také o zásilku z Číny. Už loni zjistil ústav vir vrásčitosti v deseti vzorcích z Tchaj-wanu, Číny a Indie, stejně jako nyní nařídil jejich likvidaci.
Viroid vřetenovitosti způsobuje barevné změny listů, deformace, špatné klíčení, zakrnělý růst, plody rajčat jsou pak malé, tvrdé a nedozrávají. Přenos na velké vzdálenosti je též prostřednictvím infikovaných semen.
Ohniska viru vrásčitosti se Evropě loni vyskytovala ve Francii, Polsku, Španělsku, v Itálii, Německu, Nizozemsku, Velké Británii a v Řecku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *