ÚKZÚZ objevil kněžici zeleninovou, škůdce dosud v ČR nebyl

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) poprvé v ČR potvrdil výskyt invazního hmyzu kněžice zeleninové, která způsobuje škody na zelenině, polních plodinách a ovocných druzích rostlin. Může významně snížit jejich výnos a kvalitu. Našla se v Praze-Libni v zahrádkářské kolonii na rostlinách rajčete, informovala mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

„Tento nález je prvním úředně ověřeným výskytem v ČR. Kněžice zeleninová pochází z východní Afriky a Středomoří, odkud se postupně celosvětově rozšířila,“ uvedla Kršková. Podle ní jsou nálezy kněžice známé také ze Slovinska, Itálie, Francie, Maďarska, Rumunska, Německa a Slovenska.
Kromě rajčaa a paprik škodí kněžice kukuřici, sóji, slunečnicím nebo dřevinám. „Přednostně saje na plodech, mladých výhonech a listech. V místech sání se vytvářejí drobné, tvrdé, hnědavé nebo načernalé skvrny. Sání kněžic brzdí růst nezralých plodů, způsobuje jejich deformace a předčasný opad. Plody jsou znehodnoceny, ztrácejí na kvalitě a jsou neprodejné,“ dodala.
Ochrana proti kněžici je podle mluvčí komplikovaná, protože se tento hmyz rychle přemisťuje z jednoho hostitele na druhého. „Velmi významnou roli zde hraje pravidelný monitoring a vizuální kontrola pěstovaných rostlin. K ochraně rostlin lze využít přípravky registrované pro savý hmyz a ploštice,“ dodala mluvčí.*

Komentáře ke článku 1

  • Roman Vrbíček

    Přeji dobrý den, Váš nález kněžice zeleninové v České republice není první, již na jaře 2020 jsem objevil přezimující imago na fasádě domu v obci Soběsuky, okr. Kroměříž ( ověřil Roland Lupoli, Petr Kment). Pro podrobnější informace se obraťte na Petra Kmenta z Národního muzea Praha (email:sigara@post.cz).
    S pozdravem Ing. Roman Vrbíček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *