Třinácté ohnisko ptačí chřipky je v jihočeské Blatné

Třinácté ohnisko ptačí chřipky potvrdili veterináři v malochovu v Blatné v Jihočeském kraji, kde bylo původně 36 kusů ptactva. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o čtvrté letošní ohnisko v regionu. Také v tomto případě šlo o subtyp choroby H5N8.

„Soukromý veterinární lékař nahlásil krajské veterinární správě informaci o úhynu slepic v neregistrovaném malochovu. Od víkendu uhynula více než třetina z celkem 36 chovaných kusů. V těsné blízkosti chovu se nachází rybník s volně žijícími kachnami, nelze vyloučit kontakt slepic s nimi,“ uvedl mluvčí. Zbývající drůbež v chovu veterináři utratí, v okolí vytyčí ochranná pásma.
Ohniska v chovech jsou v ČR nyní v sedmi krajích, kromě Jihočeského také ve Zlínském, Středočeském, Moravskoslezském, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině.
Agrární komora ČR dříve upozornila na to, že chovatelé v českých komerčních chovech dodržují vysoké standardy biologické bezpečnosti. Počet ohnisek chřipky v českých malochovech podle její mluvčí Barbory Pánkové narůstá, což na komerční chovy ekonomicky významně dopadá.
Veterináři doporučují drobným chovatelům drůbeže, aby ji drželi v uzavřených prostorech a chránili ji před kontaktem s volně žijícími ptáky. „Zároveň vyzýváme občany, aby v případě nálezu uhynulých volně žijících ptáků v této oblasti ptáky nesbírali, ale informovali o této skutečnosti místně příslušnou krajskou veterinární správu,“ uvedl už dříve ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *