Trhovci se polepšili, veterináři loni zjistili méně pochybení

Veterináři loni zjistili při kontrolách trhů nějaké pochybení v 19 procentech případů, předloni to bylo ve zhruba čtvrtině. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Loni se počet kontrol mimo jiné i farmářských trhů zvýšil meziročně o 40 procent na 460.

„Alespoň jedno porušení předpisů zjistili veterinární inspektoři loni v 87 případech, o rok dříve jich bylo 82. Výše loni uložených pokut se přiblížila 400 000 korun,“ dodal mluvčí. Trhů, které nabízejí potraviny živočišného původu, a tedy jsou pod kontrolou veterinářů, je podle něj v současnosti přes 270.
„Celkový počet závad zjištěný při kontrolách na trzích v loňském roce dosáhl 215. Při jedné kontrole totiž může být zjištěno i několik závad najednou,“ vysvětlil mluvčí. Nejčastěji, ve 46 případech, chybovali prodejci v označování potravin, dvaačtyřicetkrát potom v prokazování původu potravin. O jedno pochybení méně zjistili veterináři u dodržování řádných teplot. „To přitom představuje zejména v teplých letních dnech velké riziko pro spotřebitele. Frekventovaným pochybením na trzích bývá také nedostatečná ochrana potravin před vnější kontaminací,“ dodal mluvčí, podle něj šlo o 24 případů.
V 18 případech šlo o chybu při manipulaci s potravinami při přepravě a 15 chyb bylo při skladování. „Vzhledem k tomu že obliba farmářských trhů stále stoupá, zvýšili jsme loni i počet našich kontrol a v tomto trendu bychom rádi pokračovali i letos. Pozitivní zprávou je, že z dlouhodobého hlediska podíl kontrol se závadou mírně klesá a ubývá těch nejzávažnějších problémů,“ poznamenal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podnětů upozorňujících na nekalé praktiky bylo loni 12, předloni jich veterináři řešili deset.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *