Trhovci se polepšili, veterináři loni zjistili méně chyb než v minulosti

Prodejci na farmářských trzích se loni znovu polepšili, veterináři zjistili chybu při 14 procentech z 557 kontrol. Za Státní veterinární správu (SVS) to sdělil Petr Majer. Předloni byla chybovost devatenáctiprocentní, o rok dříve pak čtvrtinová. Za chyby loni kontroloři uložili pokuty za více než 480 tisíc korun, proti předloňským skoro 400 tisícům Kč. Nejčastější chybou byly hygienické prohřešky. Veterináři kontrolují prodejce i nyní, ale méně.

„Mezi nejčastější závady patřilo sestupně dodržování pravidel správné výrobní a hygienické praxe – tam spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci – nedodržení teplotního řetězce, nedostatky v označování výrobků, manipulace s nimi a nedostatečná sledovatelnost,“ sdělil Majer.

Trhy kontroluje SVS i nyní, přestože se mohly kvůli protikoronavirovým opatřením znovu otevřít teprve 20. dubna. Kontroly přizpůsobují současné mimořádné situaci. „Kontrolu konkrétního prodejce inspektoři zahajují v rámci tohoto režimu, pouze pokud na první pohled zjistí porušení hygienických zásad, zejména ochrany potravin před kontaminací, teploty uchování, doby spotřeby a v obzvláště odůvodněných případech nejasný původ (podezřelé jsou například potraviny bez jakéhokoli označení),“ vysvětlil mluvčí.

Kontroly veterináři nezahajují, pokud nevidí chybu na první pohled. „Zejména ve větších městech koordinují SVS kontroly s hygieniky tak, aby nedocházelo k nadměrné zátěži prodávajících.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *