Třetina olivových olejů klame spotřebitele, zjistila inspekce

V každém třetím případě u kontrolovaných olivových olejů odhalili inspektoři klamání spotřebitele. Tekutiny například nevyhověly označení "extra panenské", šlo o oleje nižší kategorie. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. SZPI zkontrolovala 28 vzorků olejů z různých zemí dodaných na český trh.

U devíti vzorků nešlo o „extra panenské oleje“, spotřebitelé tak byli oklamáni informacemi na etiketě. Chyby našla inspekce u čtyř olejů z Řecka, dvou ze Španělska, jednoho z Itálie a dvou vzorků označených jako ze země EU. „Výsledky kontrol v průběhu několika let ukazují, že se do ČR dovážejí olivové oleje, které svými charakteristickými vlastnostmi často neodpovídají deklarované kategorii a indikují, že dovozci podceňují schopnost dozorových orgánů v ČR hodnotit jakost olivových olejů,“ uvedl mluvčí.
Inspekce chce v kontrolách pokračovat a informovat dozorové orgány ve státech, které olivové oleje vyrábějí. Prodejcům inspekce nařídila nevyhovující šarže stáhnout z trhu.
SZPI loni uložila pravomocně pokuty za 100,6 milionu Kč, méně než v předchozích letech. Největší problémy byly ve veřejných stravovacích zařízeních, kde se pochybení zjistilo v každé čtvrté z kontrolovaných provozoven. Z potravin podle ředitele inspektoři nejvíc chyb zjistili u medu, závažnost prohřešků však klesá.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *