Třeboňští rybáři prodají kvůli koronaviru méně ryb do zahraničí

Společnosti Fish Market, která je výhradním prodejcem živých ryb a rybích výrobků z holdingu Rybářství Třeboň, kvůli koronaviru výrazně klesla poptávka ze zahraničí. Z ryb určených na velikonoční trh obvykle míří z jarních výlovů na export 70 až 80 procent, letos bude podstatně méně. Výpadek tržeb bude v milionech korun. Uvedli to předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha a předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek.

Omezení kvůli koronaviru ovlivní i aktuální výlovy, při nichž Rybářství Třeboň chtělo získat 800 tun ryb, část nevyloví. „Dopady do ekonomiky společnosti budou významné,“ řekl Malecha. Při jarních výlovech nachytali třeboňští rybáři 200 tun tržních ryb. Část je stále na sádkách. Některé ryby prodal Fish Market na českém trhu, některé na zarybnění, přesto se tržby propadnou až o 50 procent.
„V posledních deseti dnech se zavřely veškeré poptávky z Francie, výrazně klesá poptávka z Německa, Polska, Rumunska. Jak se kolem nás situace vyvíjí, tak klesá i koncová spotřeba a naprostá většina věcí, která byla domluvená pro Velikonoce, neplatí. Jsou zavřené restaurace, hotely, sportovní areály, omezený pohyb lidí. Ryb na Velikonoce se to určitě dotkne,“ řekl Provázek.
„Ryby na Velikonoce zůstávají v České republice víc než v jiných letech. Některá rybářství vracela ryby do rybníků, do manipulačních nádrží, doufala, že se situace za měsíc zlepší, aby se ryby mohly ještě jednou slovit. Něco končilo ve zpracovnách,“ dodal Provázek.
Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci se podílí 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr, zbytek lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Společnost má 100 zaměstnanců, hospodaří na 450 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na export jde 65 až 70 procent ryb, hlavně do Evropy. Hlavním obchodním artiklem jsou u Fish Marketu živé ryby, především kapr šupinatý a lysý.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *