Těžba kůrovcového dřeva v Krkonoších letos vzroste o téměř dvě třetiny

Těžba kůrovcového dřeva v Krkonošském národním parku (KRNAP) letos vzroste o téměř dvě třetiny na rekordních zhruba 55 tisíc metrů krychlových. Bude to představovat přibližně 60 procent z celkových těžeb, které by měly činit do 90 tisíc metrů krychlových, tedy zhruba 90 tisíc stromů. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé zemi, bude lesnické hospodaření národního parku ve ztrátě. Uvedl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Ochránci Krkonoš míní, že se jim díky velkému úsilí daří masivní šíření kůrovce brzdit. Do konce listopadu objem těžby kůrovce dosáhl 52 tisíc metrů krychlových. "Vývoj kůrovcových těžeb a špatný odbyt dřevní hmoty nás přiměl k téměř absolutnímu zastavení plánovaných úmyslných těžeb, které jsou zaměřené na přeměnu lesních porostů. Veškeré dostupné kapacity jsme soustředili na omezení šíření kůrovce," uvedl Drahný. Kromě kůrovce lesníci v Krkonoších dělají ještě jiné nahodilé těžby, například z větru či námrazy. Současná kůrovcová těžba je nejvyšší v novodobé historii parku počítané od roku 1994. "Vysoké objemy (kůrovcové těžby) jsme měli v letech 2008 až 2010 jako následek orkánů Kyrill a Emma. Tehdy to bylo ročně asi 27 tisíc metrů krychlových," uvedl vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa. Aktuálně dřevaři v Krkonoších zasahují jen v lokalitách, kde to ukládá lesní zákon a kde hrozí masivní šíření kůrovce. "V protikladu k této intenzivní lesnické činnosti stojí bezzásahové lokality, jako například Obří důl nebo prameny Mumlavy, kde přírodě ponecháváme volnou ruku, aby si se současnou situací poradila sama," uvedl Drahný. Propad cen dřeva na trhu se u krkonošských lesníků odrazil ve výrazném poklesů zpeněžení dřeva. Zatímco v roce 2017 KRNAP prodal metr krychlový dřeva v průměru za 1513 korun a loni za 1223 korun, letos odhaduje zpeněžení na úrovni 700 korun. "K přibližování dřeva jsou přitom používány nákladné šetrné technologie, prudce vzrůstá zejména podíl lanovkového přibližování. V důsledku toho je po odečtení nákladů na těžbu v současné době ztráta na jednom metru krychlovém přibližně 400 korun," dodal Drahný.
Výpadek v příjmech správy parku tak jde do desítek milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP), které je zřizovatelem parku, v listopadu uvedlo, že parku zvýší příspěvek na provoz na 200 až 210 milionů korun z loňských 121 milionů korun. Pro příští rok zřizovatel nevylučuje další zvýšení dotace. "Dle předběžných odhadů by se celkový příspěvek KRNAP příští rok mohl pohybovat v rozmezí 200 až 250 milionů korun," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Je pravda, že je v lese hodně pokáceného dřeva. Je to i vidět na ceně. My doma topíme dřevem a každý rok si kupuji dvě fůry dřeva a platím za ně čím dál tím míň. Teď se topení dřevem opravdu vyplatí. Celá zima nás vyjde na pár korun. Máme krbová kamna s výměníkem, díky kterému na ně můžeme mít napojené podlahové topení a teplo v celém domě. Z kamen vede komín, který jsem objednal z https://www.kominycz.cz/ a letos po zimě bych ho konečně potřeboval nechat vyčistit 😀 .

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down