Švédsko kvůli koronaviru zakázalo chovatelům množit letos norky

Majitelé švédských kožešinových farem nesmí letos množit norky. Cílem opatření je snížit riziko šíření koronaviru, oznámila dnes ministryně zemědělství Jennie Nilssonová. Úplně zakázat chov norků ale Švédsko na rozdíl od Dánska či Nizozemska nechce, informovala agentura DPA.

Majitelé kožešinových farem sice nebudou smět letos norky množit, zhruba 90 000 zvířat, která nyní ve Švédsku v zajetí žijí, ale budou moci dál chovat. Norci se běžně páří v únoru a v březnu, mláďata se pak rodí v dubnu a v květnu. V listopadu se zabíjejí kvůli kožešině.
Ve Švédsku se nákaza koronavirem u norků prokázala poprvé loni v říjnu. Podle ministryně Nilssonové panují obavy, že by se u zvířat mohl virus SARS-CoV-2 dál šířit a případně mutovat. O výši kompenzací pro chovatele se podle ní zatím nerozhodlo.
Švédsko ve vztahu k farmám s norky přijalo mírnější opatření než jeho jižní soused. Dánsko totiž v listopadu rozhodlo, že vybije všech 17 milionů norků. Objevila se u nich totiž mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazovala menší citlivost na protilátky. Od příštího roku bude chov norků v Dánsku zcela zakázán. V Nizozemsku se nebudou smět norci chovat už od 1. března.
Ve Finsku a v Rusku se nyní vyvíjí vakcína proti covidu-19, kterou by se mohla očkovat zvířata.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *