Svaz: Hrabošů je někde víc než v létě, škody přesáhly 1,3 mld. korun

Škody způsobené přemnoženými hraboši přesáhly podle šetření Zemědělského svazu ČR 1,3 miliardy korun, poškozeno je 131 000 hektarů plodin. Uvedl to předseda svazu Martin Pýcha na tiskové konferenci s tím, že nejde o konečnou hodnotu. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý sdělil, že úřad odhaduje až dvoumiliardové škody. Podle svazu je v některých lokalitách hrabošů víc než v létě. Svaz požádal premiéra Andreje Babiše, aby v situaci, kdy nejsou ministerstva životního prostředí a zemědělství schopná se dohodnout na řešení, rozhodl jak dál.

„Žádné konkrétní systémové řešení na stole není. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nás na jednání na ministerstvu zemědělství odkázalo na to, že zemědělci mají podávat žádosti pro aplikaci přípravku Stutox II na krajské orgány ochrany přírody a krajiny, případně na Chráněné krajinné oblasti,“ řekl Pýcha. Povolení na aplikaci do nor je podle něj ale kladné v mizivém množství případů. „Zemědělci čekají na jedno možné řešení, které snad přijde – a to je zima. Deště, následované holomrazy, které by mohly populace hraboše eliminovat. Pokud zima nepřijde nebo napadne suchý sníh, tak může populace gradovat,“ dodal.
Podle Pýchy by měl Babiš rozhodnout, že buď se má hraboš likvidovat, nebo chránit. A v tom případě by měli zemědělci dostat kompenzace. „Jsme frustrováni tím, že ministerstvo životního prostředí strká hlavu do písku,“ řekl. Je zklamaný také postojem krajů, které se nepostaraly o likvidaci hnízd hrabošů mimo zemědělskou půdu.
Podle mluvčího ministerstva zemědělství populační křivka hrabošů na většině míst dosáhla maxima a začala klesat. „Nicméně vzhledem k dosavadnímu vývoji počasí stále existují lokality, kde se tak zatím nestalo, či dokonce došlo ke zvýšení výskytu těchto hlodavců. Nadále je situace mimořádně složitá především na Moravě a v některých lokalitách v Čechách, například na Plzeňsku,“ sdělil. Ministerstvo se podle něj snaží situaci vyřešit. „Do současné doby se (MZe) setkává se zamítavým přístupem MŽP k této mimořádné situaci. MZe aktuálně čeká na vyjádření MŽP k zaslanému návrhu řešení výskytu hraboše a analyzuje vzrůstající škody, které podle současných odhadů již překročily dvě miliardy korun,“ dodal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *