Summit v Glasgow klimatickou krizi nevyřešil, ale to nebyl ani účel, zní z EU

Klimatická konference OSN v Glasgow (COP26) klimatickou krizi nevyřešila, ale to nebylo ani není účelem. Při jednání v Evropském parlamentu ve Štrasburku to řekl eurokomisař Frans Timmermans, který se účastnil summitu jako vyjednavač za Evropskou unii.

Timmermans vyzdvihl, že v Glasgow byl jasně potvrzen cíl dřívější pařížské klimatické dohody udržet nárůst globální teploty pod 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální éře a že se země zavázaly k omezování uhlí. Mnozí europoslanci při debatě vyjádřili politování, že summitu se osobně nezúčastnili nejvyšší představitelé největších světových znečišťovatelů, jako je Čína a Rusko.
„Nyní máme globální konsenzus, že musíme omezit klimatické změny na 1,5 stupně,“ sdělil Timmermans. „Teď se to zdá jako samozřejmost, ale ještě deset dní před začátkem (summitu v Glasgow) byla mantra dva stupně,“ doplnil.
„Poprvé se země také shodly, že se otočí zády k uhlí a dotacím na fosilní paliva (…) Éra uhlí končí,“ podtrhl eurokomisař.
„COP26 představuje významný krok vpřed, ale je před námi mnoho práce (…), abychom zajistili bezpečnou budoucnost pro lidi na planetě,“ sdělil k závěrům jednání v Glasgow Anže Logar, ministr zahraničních věcí Slovinska, které nyní předsedá EU.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *