Sucho možná bude horší než předloni, očekává se propad úrody

Letošní škody na zemědělských plodinách způsobené suchem budou asi větší než předloni, kdy bylo extrémní sucho. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle oblastí se očekává propad o 20 až o 40 procent, škody budou hlavně na jařinách. Předloni stát vyplácel jako kompenzace za sucho zemědělcům dvě miliardy korun, škody byly podle odhadů Agrární komory ČR kolem 11 miliard korun.

Jak velké finanční dopady budou letos, nechtěl ministr odhadovat. Bude podle něho velmi záležet na počasí v nejbližších dnech, které jsou pro růst plodin rozhodující. „V řadě míst jsou nyní trvalé travní porosty a polní plodiny na orné půdě ve špatném stavu. Předpokládá se propad na úrovni 20 až 40 procent ve srovnání s pětiletým průměrem. To může negativně ovlivnit zejména chov masného skotu a ovcí a koz,“ dodal.

Ministr také uvedl, že v České republice je nyní 25 platných omezení odběrů vody na 49 místech. Loni touto dobou nebylo žádné, předloni byly dvě. Vody v tocích je mezi šesti a 30 procenty dlouhodobých dubnových průměrů, přehrady jsou ale naplněné, samotné pitné vody by tak mělo být dost. Od začátku roku přehrady zadržely 485 milionů kubických metrů vody, což je česká spotřeba na 18 měsíců.

Podle Tomana budou nejspíš další omezení odběrů přibývat. „Aktuální situace není moc příznivá, a to zejména kvůli velmi suché zimě. Hrozí, že již brzy mohou vysychat menší toky,“ řekl ministr.

Ministerstvo také předložilo návrh na zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží o 35 centimetrů. Mělo by se tak získat devět milionů metrů krychlových vody bez nutnosti stavby dalšího vodního díla. To se ale letos před létem podle Tomana stejně nestane, ministerstvo životního prostředí podle něj požaduje velkou dokumentaci dopadů vlivu zvednutí vody na životní prostředí.*

Komentáře ke článku 1

  • Ing. jaromír Strašil

    Zažíváme sucho, jaké tady snad nebylo ani ve vyprahlém létě 1946. O podzemní vodě nemluvě, tam musí zapršet abnormálně v celém roce, aby se částečně napravilo. Mluvíme o zemědělském suchu – vegetačním. Jdeme do 1. dekády května a tady nic nebude. Co přijde pak? No prosme a prosme… Ale, vážení každý litr by měl být využit. Od velkých záležitostí jako jsou vodní nádrže, rybníky. Ale vyzývám stavbaře – z každé střechy zachytávat vodu – no stavějte zemní nebo nadzemní nádrže! Pane Brabče – od Vás to musí být ROZKAZ a kdo poruší , pak flastry! Zemědělc i- prosím stále mějte vegetační pokryv – ano vyšší náklad, ale vyplatí se. No a občane – ty nebudeš pozadu! Chytej vodu, kde se dá a využij jak se dá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *