Středočeští zemědělci meziročně sklidili o desetinu více obilovin

Středočeští zemědělci meziročně sklidili o desetinu více obilovin, vzrostl i hektarový výnos. Zemědělci ve středních Čechách loni sklidili z téměř 262 000 hektarů zemědělských ploch přes 1,5 milionu tun obilovin, průměrný výnos činil 5,75 tuny na hektar. Informoval o tom vedoucí oddělení Krajské správy Českého statistického úřadu pro Středočeský kraj Pavel Hájek.

Oproti roku 2018 byla loni vyšší sklizeň také cukrovky, brambor, kukuřice na siláž, pícnin a chmele. Naopak menší byla sklizeň řepky, luštěnin a vinné révy. Sklizeň řepky byla menší o 15 procent.
Sklizeň chmele ve středních Čechách byla druhou nejvyšší po Ústeckém kraji. Ve Středočeském kraji zemědělci sklidili téměř 28 procent celostátní produkce chmele, produkce z Ústeckého kraje tvoří téměř 60 procent.
V případě obilovin se dařilo především ozimým plodinám. Nejčastěji pěstovanou obilovinou je pšenice ozimá, na sklizeném objemu obilovin se podílela téměř ze dvou třetin. U jarních naopak zaznamenali zemědělci sklizeň menší. Nejvyšší meziroční nárůst výnosu mezi obilovinami byl u kukuřice na zrno.
Produkce  révy vinné meziročně klesla ve Středočeském kraji skoro o třetinu, podobně i v celé ČR. Podíl kraje na celorepublikové sklizni ale tvoří jen zhruba dvě procenta, dominantním regionem v pěstování révy je Jihomoravský kraj.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *