Státní veterinární správa vloni zvýšila počet kontrol přepravy potravin

V oblasti veterinární hygieny bylo loni provedeno bezmála 48 tisíc kontrol. Uvedla to vedoucí oddělení veterinární hygieny a veřejného zdraví Státní veterinární zprávy Lenka Sedláčková na čtvrteční tiskové konferenci. Třikrát více kontrol bylo proti předešlému roku u výrobců biopotravin a o pětinu vzrostl počet kontrol prodeje potravin na trzích. O deset procent pak meziročně přibylo kontrol na silnicích.

Kontroly přepravy potravin provádí Státní veterinární správa společně s celníky a policisty, celkem jich proběhlo 850 a byly při nich uloženy pokuty v celkové rekordní výši 2,7 milionu korun. Díky spolupráci s ostatními dozorovými orgány se podle Sedláčkové daří vytipovávat problematické přepravce či provozy, do nichž směřují.

Při plánování kontrol se SVS snaží zaměřit na opakovaně problematické subjekty, naopak, podnikatele, kteří jsou dlouhodobě bezproblémoví, kontrolovat méně často. Mezi nejčastější nedostatky zjišťované při kontrolách patřily loni závady ve správné výrobní a hygienické praxi, označení výrobků, manipulaci s produkty, vedení dokumentace, sledovatelnosti a čištění a sanitaci.

Veterinární inspektoři v roce 2019 provedli také šest mimořádných kontrolních akcí zaměřených na potraviny. Kromě již zmíněných biopotravin kontrolovali například také obsah kontaminantů ve vejcích, zdravotní nezávadnost kojeneckých výživ a příkrmů či dodržování welfare na jatkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *