Stát vypsal nový, stomilionový tendr na sušené mléko

Stát vypsal tendr na dodání, skladování a ochraňování 900 tun odtučněného a 900 tun plnotučného sušeného mléka. Informovala o tom Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na svém webu. Zakázky jsou rozděleny na menší po 150 tunách. Přepokládaná cena by měla být 65,88 milionu korun za odtučněné a 88,56 milionu korun za plnotučné mléko. V průměru stát očekává, že plnotučného mléka zaplatí 98,4 koruny za kilogram.

Například Madeta aktuálně prodává 25kilogramové pytle plnotučného mléka za 134 korun za kilogram. V současnosti má správa vypsané také tendry například na paštiky a maso.

„Vypsali jsme tendr na dodání 1800 tun sušeného mléka, který je rozdělený na menší zakázky po 150 tunách. Doufám, že se nám podaří navýšit nouzové zásoby potravin. Zároveň by to mohlo pomoct i českým firmám, protože na trhu je nyní přebytek mléka a těžko pro něj hledají odbyt,“ sdělil předseda SSHR Pavel Švagr. Po naplnění státních zásob mlékem volala v posledních dnech Agrární komora ČR kvůli neklidu na trhu způsobenému koronavirem. Obměna zboží bude muset být nejpozději do deseti měsíců. Firmy mají na podání nabídek čas do 28. května.

Potravinářské společnosti se dříve tolik do státních tendrů na sušené mléko nehlásily, mnoho z nich se nepodařilo v posledních letech uzavřít. Nákupem by se mohla zlepšit bilance nákupů. SSHR nesplňuje požadovanou zásobu jídla na tři dny, má ho na 1,3 dne, uvedl už dříve předseda. Plán navyšování zásob se podle něj dlouhodobě nedaří plnit, stát správě nedává dost peněz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *