Stát povolí výstavy drůbeže, Pereně hrozí dvoumilionová pokuta

Veterináři k poslednímu dubnu povolí prodej a výstavy drůbeže, uvolňují tak opatření platná kvůli ptačí chřipce. Zákazy stát zaváděl v půlce února. Zároveň oznámili, že plánují zahájit správní řízení s firmou Perena, kde bylo zjištěno 12 pozitivních ohnisek chřipky, tedy třetina ze všech letošních českých ohnisek. Firmě bude hrozit pokuta do dvou milionů korun, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Zatímco ve zbytku republiky se opatření uvolní, v chovech Pereny veterináři opatření naopak zpřísní.

„Skončí tak například omezení prodeje drůbeže, zákaz svodů, výstav a trhů či zákaz chovat drůbež v evidovaných chovech ve volném výběhu,“ vypočítává jednotlivá opatření Vorlíček. V reálu jde hlavně o povolení chovu a prodeje drůbeže, výstavy jsou v současnosti stále zakázány kvůli koronaviru. Kdy se skutečně výstavy začnou uskutečňovat, bude záležet na uvolnění vládních zákazů.
Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda byly chovy Pereny letos nejproblematičtějšími ohnisky. „Nákaza se postupem času rozšiřuje do dalších a dalších chovů uvedené společnosti, je tedy více něž pravděpodobné, že se na těchto hospodářstvích pravidla biologické bezpečnosti nedodržují,“ dodal. Správní řízení se zahájí podle informací v několika týdnech.
Firma podle veterinářů měla buď špatně v praxi nastavená pravidla biologické bezpečnosti, nebo je nedodržovala. U chovatele stále probíhá intenzivní šetření zaměřené k vysledování možných zdrojů a cest zavlečení původce nákazy, veterináři pro něj ustavili zvláštní tým odborníků.
Ve 14 zbývajících zařízeních firmy v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji, ve kterých se chřipka zatím nezjistila, se zpřísní veterinární opatření. Ve vstupech do hospodářství bude povinná dezinfekce u lidí, stejně jako bude povinná očista a dezinfekce vozidel vjíždějících do zařízení, striktně se bude muset používat pracovní oděv a obuv, budou se evidovat lidé, vozidla, které na farmu vstupují. Kachny či násadová vejce se budou moci přemisťovat pouze pod dozorem veterinářů. Už nyní každý týden veterináři zjišťují, zda se v chovech další ohnisko chřipky neobjeví.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *