Stát chce mít připomínky k ústavní ochraně vody do února

Připomínky k ústavnímu zákonu na ochranu vody chce mít stát do začátku února. Po jejich zapracování chce ministr zemědělství Miroslav Toman navštívit všechny poslanecké kluby, aby zákon, který bude ke schválení v Parlamentu potřebovat tři pětiny hlasů zákonodárců, mohl projít legislativním procesem. Toman to uvedl na briefingu po jednání odborného týmu k uvedené problematice. Zatím není jasné, zda se zákon bude předkládat jako poslanecká, nebo vládní novela.

Zákon, jak už dříve politici uvedli, nadřazuje ochranu vody pro zásobu obyvatel pitnou vodou nad ostatní ochrany veřejného zájmu. To se podle ministra životního prostředí Richarda Brabce musí ještě dále prodiskutovat, ochrana pitné vody by tak měla nadřazenost nad obrannými zájmy ČR nebo nad energetickými zájmy. Podle tohoto návrhu by měl být vlastníkem vodárenských nádrží jen stát nebo samosprávy. Podobně by tomu mělo být u vodárenské infrastruktury. Zákon má nyní devět článků, které mimo jiné uvádějí, že každý má právo na užívání pitné vody z veřejně dostupných vodních zdrojů za sociálně přijatelných podmínek pro zajištění základních životních potřeb.
Ústavní zákony jsou předpisy nejvyšší právní síly, které mění či doplňují ústavu. K jejich přijetí je nutný souhlas tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů. Společně s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod tvoří tzv. ústavní pořádek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down