Stát chce dát na konzumaci ovoce více peněz pro menší školy

Ministerstvo zemědělství chce zvýšit dotace pro malé školy s méně než 150 žáky na program Mléko, ovoce a zelenina do škol. Naopak větším školám chce podporu o desetník na porci snížit. U menších škol je podle důvodové zprávy k vládnímu nařízení, které dnes projedná vláda, problém s distribucí.

„Při prvotním odhadu 200 tisíc žáků na malých školách a čtyřech porcích za měsíc na celý školní rok činí navýšení finančních nákladů cca 16 milionů korun. Snížení podpory na porci pro velké školy činí při počtu 730 tisíc žáků cca šest milionů korun. Celkové náklady by se tak navýšily o deset milionů Kč, které ale budou zcela pokryty z rozpočtové kapitoly ministerstva zemědělství, resp. z rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu bez dodatečných nároků na státní rozpočet,“ píše se v důvodové zprávě. Pokud vláda změnu nařízení schválí, mělo by začít platit od nového školního roku.

Podle schváleného rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu by letos mělo jít na program Mléko do škol 315,6 milionu korun, z toho 270 milionů korun ze státního rozpočtu. Na obdobný program ovoce a zelenina do škol se počítá se 321 miliony, z toho 220 milionů korun má jít také ze státního rozpočtu.

Po změně nařízení bude tak škola moci získat například na jednu broskev deset korun, pokud bude mít do 150 žáků, nebo 8,90 Kč, pokud bude mít žáků více. Pokud půjde o plod z ekologického zemědělství, bude maximální výše podpory 15 korun u menší školy a 13,90 koruny u větší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *