Španělští zemědělci demonstrují v centru Valencie s 800 traktory

Tisíce zemědělců dnes vyšly do ulic v několika městech Španělska, aby protestovaly proti nízkým výkupním cenám svých produktů a přinutily vládu zlepšit jejich situaci. Stovky traktorů ochromily provoz ve městě Valencie, velké demonstrace zemědělců se podle deníku 20 Minutos konají například i v jihošpanělském regionu Andalusie.

Největší protest španělských zemědělců se dnes uskutečnil v milionovém městě Valencie, metropoli stejnojmenného regionu, v němž se stejně jako v Andalusii konají nejčetnější protesty. Do centra Valencie dnes dopoledne přijelo na 800 traktorů, které tam zcela ochromily dopravu. Na demonstraci přišlo na 6000 lidí.
Traktory vyjely dnes i do centra katalánského města Lleida. V andaluském městě Baena demonstrovali dnes mimo jiné producenti oliv, kteří mají v poslední době velké problémy. Ceny oliv totiž snížila loňská velká úroda a kvůli zavedení cel na dovoz do USA klesl export oliv do Ameriky.
„Výkupní ceny nám nepokryjí ani naše náklady,“ postěžoval si deníku El País jeden z demonstrantů ve Valencii Miguel Ángel Rosa. Vinu ale španělští zemědělci nepřikládají jen své vládě. „Evropa nechává přivážet ovoce z Egypta, jižní Afriky a Jižní Ameriky. Tam mají nízké platy a navíc používají pesticidy, které jsou tady zakázané,“ uvedl další z manifestujících ve Valencii.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *