Sněmovní výbor podpořil novelu vodního zákona

Sněmovní zemědělský výbor podpořil opoziční pozměňovací návrhy na využití odpadní šedé vody nebo na ochranu zdrojů pitné vody. Výbor zasedal kvůli ochranným opatřením proti koronaviru neveřejně, o výsledcích informoval místopředseda výboru Radek Holomčík a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka.

"Koloběh šedé vody ve veřejných budovách neexistuje," uvedl Holomčík. Jeho návrh přináší definici šedé vody, tedy již použité vody například v umyvadlech nebo ve dřezech, právě ve veřejných budovách. Mělo by se tak zjednodušit povolování šetřivých systémů. "V současné době je zároveň technologiemi na úpravu dešťové i šedé vody a jejím hygienickým zabezpečením možné dosáhnout téměř parametrů pitné vody. Nehrozí tedy nebezpečí šíření nákazy a zároveň lze ušetřit zhruba 40 procent spotřeby pitné vody v budově," dodává v důvodové zprávě k návrhu. "Druhý návrh zlepší zveřejňování informací o umístění a stavu systémů odvodňování polí," dodal poslanec.
Zároveň výbor podpořil také Jurečkův návrh, který explicitně ochraňuje zdroje pitné vody. Navíc díky jeho dalšímu návrhu nebude potřeba platit poplatky za vyjmutí půdy ze zemědělského půdního fondu při tvorbě rybníků, nádrží, u krajinných prvků, jako jsou remízky, se pak sníží daň z nemovitostí.
Ministerstvo životního prostředí chce v této novele zavést u nových staveb povinnost akumulovat dešťovou vodu, nebo ji vsakovat. Podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce budou muset investoři u nových objektů budovat retenční nádrže či vodu vsakovat a uvolňovat pozvolně například prostřednictvím jezírek, možností bude také využívání dešťové vody na podporu zalévání nebo na zelenou střechu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down