Sněmovní komise k Bečvě se chce zabývat zejména případnými úpravami zákonů

Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě chce zejména zjistit, zda k reakcím na takové události nejsou potřebné úpravy zákonů. Vyplynulo to z vyjádření členů po dnešní úvodní schůzi. Komise si stanovila plán práce i seznam lidí, které chce vyslechnout. Místopředsedou zvolila lidovce Mariana Jurečku, řekla novinářům předsedkyně komise Marie Pěnčíková. Příští schůze se uskuteční v pondělí 9. srpna na krajském úřadu ve Zlíně.

Pěnčíková připomněla, že komise má vzhledem k blížícím se sněmovním volbám na svou práci málo času. „Ale máme v plánu pracovat intenzivně a k závěrům dojít. Cílem komise je zjistit, zda není potřeba další úprava legislativy,“ uvedla. Podle Aleny Gajdůškové se ukazuje, že není úplně zřejmé, jak má který úřad při ekologických haváriích postupovat. „Ekologické katastrofy ještě neumíme tak dobře zvládat,“ míní. Petr Gazdík zdůraznil, že úkolem komise není zasahovat do živé policejní kauzy a vyšetřit, kdo Bečvu otrávil. „Naším úkolem je zjistit, proč fatálním způsobem selhaly při této havárii orgány státní správy,“ prohlásil.

Komise chce vyslechnout například poslance ANO Margitu Balaštíkovou a Pavla Pustějovského. Balaštíková měla v době havárie na starosti v radě Zlínského kraje životní prostředí a Pustějovský působí ve vedení společnosti DEZA. Před komisi by měli předstoupit také třeba ředitelé Povodí Moravy Václav Gargulák, krajské policie Jaromír Tkadleček a krajské hygienické stanice Eva Sedláčková, vyjmenovala Pěnčíková.*

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli vleklému vyšetřování a nejasnostem s ním spojeným.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *