Sněmovna se bude zabývat dvojí kvalitou potravin

Premiér Andrej Babiš bude muset informovat sněmovnu, jak se vláda postaví k dvojí kvalitě potravin v Evropské unii, kterou podle kritiků umožní kompromisní návrh nových pravidel ochrany spotřebitele. Dolní komora o tom rozhodla na návrh KSČM, záležitostí se bude zabývat 9. května. "Rozhodnutí Evropského parlamentu nás de facto nutí přijmout fakt, že dvojí kvalita potravin pro evropský prostor, evropský trh, bude nadále pokračovat," uvedl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle něj by se sněmovna měla dozvědět, jak se k celé záležitosti postaví vláda.

Návrh změn pravidel ochrany spotřebitelů v EU by měl dvojí kvalitu potravin zařadit mezi nekalé, a tudíž nedovolené praktiky pod hrozbou sankcí. Kompromisní návrh však obsahuje výjimky, které de facto praxi dvojí kvality potravin legalizují. Poukázali na to mimo jiné lídr Pirátů pro evropské volby Marcel Kolaja nebo europoslankyně ČSSD Olga Sehnalová.
Evropská komise má po dvou letech platnosti pravidel – tedy asi za čtyři roky – prověřovat, zda jsou v této oblasti potřeba ještě silnější legislativní úpravy.
Úpravy pravidel mají také posílit práva zákazníků při nakupování na internetu. Budou například muset být jasně informováni o tom, zda nakupují zboží nebo služby od profesionálního prodejce, nebo od soukromé osoby, aby věděli, jak budou v případě problému chráněni.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *