Sněmovna schválila výhodnější podmínky nákupu půdy do rezervy

Stát zřejmě bude smět nabízet tržní cenu za pozemky, které bude chtít koupit kvůli udržení státní půdní rezervy. Počítá s tím vládní novela zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), kterou schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Vláda uvádí, že za současného stavu není pozemkový úřad schopen konkurovat trhu.

Stát také získá přednostní právo na pozemky, které se převádějí z rezervy pro hospodaření SPÚ do rozvojových programů, jež schválila vláda. Nově bude podle novely také možné zařadit pozemky do veřejných nabídek opakovaně. Měl by se zjednodušit převod půdy organizačním složkám státu nebo státním organizacím a podnikům, které je potřebují pro rozvojové programy, pozemky by už neměly procházet účetnictvím ústředního správního úřadu.
Sněmovna odmítla návrh poslance Pirátů Jana Pošváře, který navrhl, aby celková výměra státní půdní rezervy nesměla klesnout pod 100 000 hektarů místo současných 50 000 hektarů. Ministr zemědělství Miroslav Toman řekl, že tomuto návrhu nelze vyhovět, protože není k dispozici dostatečné množství vhodných pozemků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *