Slovensko už letos zaznamenalo čtyři případy ptačí chřipky

Už čtyři případy ptačí chřipky na Slovensku zjistily od začátku letošního roku tamní úřady. Virus byl potvrzen u volně žijícího ptactva, v zoo i v malochovu v různých regionech země. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zemědělství.

Naposledy laboratorní vyšetření v zemi pod Tatrami potvrdila ptačí chřipku u dvou uhynulých labutí na ostrově na řece Dunaj nedaleko Bratislavy. Předtím se nákaza vyskytla v malochovu drůbeže na jihu země, dále u jedné uhynulé labutě v Bratislavě a také u kachen v zoo v Košicích na východním Slovensku.
Ministerstvo zemědělství vybídlo chovatele drůbeže, aby byli v souvislosti s ptačí chřipkou obezřetní. Za důležité označilo kromě jiného zabránit kontaktu chovů s volně žijícím ptactvem. Veterináři nařídili preventivní opatření v zájmu zmírnění ptačí chřipky a zastavení jejího dalších šíření.
Výskyt ptačí chřipky potvrdilo Slovensko i před rokem, kdy se infekce do země vrátila po dvou letech. Jde o chorobu, která se vyskytuje zejména u drůbeže a u volně žijícího ptactva. Mezi hlavní příznaky patří ztráta plachosti, snížení aktivity a příjmu krmiva.
Případy ptačí chřipky už se tento měsíc objevily také v několika lokalitách v Česku. Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé zemi větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezen byl rovněž prodej a přemisťování drůbeže.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *