Slovensko po výtkách EK ruší zvláštní zdanění řetězců

Slovenský parlament po výtkách Evropské komise (EK) zrušil zvláštní zdanění velkých obchodních řetězců, které země zavedla na začátku letošního roku. Sněmovna tak hlasy všech 141 přítomných poslanců učinila jen dva dny poté, co EK vydala předběžné opatření ohledně pozastavení platnosti slovenského zákona o mimořádném odvodu. Poprvé měly řetězce novou daň zaplatit právě po skončení prvního čtvrtletí.

Slovensko na začátku roku zatížilo řetězce zvláštním odvodem ve výši 2,5 procenta z obratu sníženého o obrat některých prodejen kromě jiného v nejméně rozvinutých regionech země. Daň se vztahovala na obchodní sítě, které mají prodejny alespoň v 15 procentech z celkového počtu 79 okresů na Slovensku a alespoň čtvrtinu z jejich obratu tvoří prodej potravin spotřebitelům. Odvod by tak postihl hlavně nadnárodní obchodní řetězce. EK například upozornila, že nastavení pravidel odvodu by mohlo zvýhodnit některé podnikatele před konkurencí.
Zrušení zákona o zvláštním odvodu obchodních řetězců navrhli poslanci vládní Slovenské národní strany, kteří loni předlohu tohoto zákona předložili do sněmovny. Stát očekával, že čistý výnos z odvodu dosáhne 87 milionů eur (2,2 miliardy korun) ročně. Peníze měly směřovat například na podporu slovenských výrobců potravin či na kompenzace vlivu globálních změn počasí na zemědělství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *