Slovensko chystá snížení pokut pro maloobchodní prodejny

Slovensko připravuje výrazné snížení stávajících vysokých pokut pro obchodní řetězce a jiné prodejny, které jim hrozí za opakované pochybení při prodeji potravin. Ministerstvo zemědělství v návrhu označilo nynější pravidla ukládání sankcí za likvidační pro podnikatele. Podobný názor už dříve vyslovili zástupci maloobchodu, kteří by uvítali výrazné snížení spodní hranice pokuty.

Nejnižší pokuta pro případ, že kontroloři například na pultech prodejny opakovaně zjistí zboží po datu spotřeby či minimální trvanlivosti, klesne podle předlohy na 50 000 eur (1,3 milionu Kč) z nynějšího jednoho milionu eur (26 milionů Kč). Horní hranice pokuty by měla zůstat na pěti milionech eur (130 milionů Kč).
Ministerstvo zemědělství upozornilo, že kontroloři museli zmíněné vysoké pokuty ukládat i podnikatelům s nižším obratem. Dosud úřady uložily tři desítky takzvaných milionových pokut, podle listu Denník E zaplacena byla dosud jen jedna. Potrestané společnosti totiž proti rozhodnutím o pokutách podaly žaloby.
Návrh ministerstva uvítala organizace, která sdružuje část velkých obchodních řetězců, vyslovila se ale pro ještě větší snížení spodní hranice ukládaných pokut. Zástupci slovenského maloobchodu i analytici už v minulosti opakovaně označili stávající systém sankcí za špatně nastavený. Tvrdili, že zmíněné pokuty nemají obdoby s jinými sektory ekonomiky a že sankce hrozí i v případě, kdy nebylo ohroženo zdraví zákazníků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *