Sklizeň ve středních Čechách je zatím lehce nadprůměrná

Sklizeň ve středních Čechách je podle zemědělců zatím většinou lehce nadprůměrná. V některých lokalitách, třeba na Rakovnicku či v severních částech okresů Praha-západ a Praha-východ, poškodili úrodu hraboši. Uvedl to Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství, který hospodaří v Chodouni na Berounsku.

V severovýchodní části regionu už jsou žně téměř dokončené. Na Benešovsku a Berounsku ještě pokračují. Postup prací ovlivnilo i počasí v posledních týdnech, kdy při bouřkách spadlo velké množství srážek. „Z toho důvodu se sklizeň přerušuje, a tak trochu protahuje,“ uvedl Stehlík.
Hlavní tržní plodiny, jako pšenice, ječmen jarní, řepka jsou podle něj převážně sklizené, nyní zemědělci ještě sklízejí úrodu plodin pro vlastní spotřebu, například oves.
Podle předběžných údajů budou výnosy slušné, ale čísla zatím nejsou konečná, protože mezi posledními se často sklízejí plochy s nižšími výnosy. Úrodu také na některých místech silně poznamenali hraboši. „Výnosy tam byly na padesáti procentech oproti tomu, co tam bývá obvykle,“ dodal Stehlík.
V oblastech postižených hraboši je podle Stehlíka třeba lokalizovat místa s enormním výskytem těchto škůdců. V nich by pak, na základě požadované výjimky ministerstva zemědělství, mohli zemědělci plošně aplikovat jed. Bez tohoto opatření nebude podle zemědělců mít smysl některé plochy osívat.
V posledních přibližně 15 letech se podle Stehlíka kalamitní výskyty hrabošů ve středních Čechách utlumily. Jejich přemnožení ale nahrává kombinace mírné zimy, suchého počasí a také vrcholu jejich populačního cyklu. Naopak zemědělcům pomáhají proti hrabošům velké zimy s množstvím sněhu a intenzivním táním, po kterém opět přijde mráz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *