Sklizeň v jižních Čechách brzdí deště, výnosy jsou průměrné

Jihočeští zemědělci sklidili v polovině prázdnin pětinu obilovin. Sklizeň je pomalejší, brzdí ji deště, někde je potřeba zrno dosoušet. Výnos z obilovin je zatím průměrný, 6,31 tuny z hektaru. V některých částech kraje teď kvůli počasí sklízet nelze, místy poničilo úrodu krupobití. Uvedli to zástupci jihočeských zemědělců. Ozimý ječmen je pod střechou téměř všechen, řepka ze 42 procent, ozimá pšenice z 15 procent.

„To odpovídá průměrnému vývoji žní před etapou tropických let. Výnosy obilovin se zatím jeví průměrné, u řepky, zejména na těžších půdách, podprůměrné, 2,94 tuny z hektaru. Vývoj žní zpomalují opakující se deště. Vázne sklizeň slámy a lokálně je potřeba zrno dosoušet, čímž se hospodářům zvyšují náklady,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Firma Rhea holding, která v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku obhospodařuje 21.000 hektarů, zatím sklidila asi polovinu výměry. Kroupy úrodu nijak zásadně nepoškodily uvedl majitel holdingu Josef Kolář.

S krupobitím se ale potýkala firma Noragros z Kestřan na Písecku. Hospodaří na 500 hektarech. Dosud sklidila asi 60 procent řepky, ostatních plodin kolem desetiny. „Prší skoro každý den, je to náročné. Mokrá místa se musí vynechávat, ale bojujeme. Výnosově to rekordní nebude, ale na průměru by to mohlo být,“ řekl majitel firmy Václav Nosek, který několikrát uspěl v soutěži Zemědělec roku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *