Sklizeň obilí v Královéhradeckém bude nižší, žně mají mírné zpoždění

Sklizeň obilovin v Královéhradeckém kraji by měla letos klesnout o 5,7 procenta na 439 000 tun. Důvodem je snížení ploch osetých obilovinami a také očekávaný pokles hektarového výnosu. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 10. červnu. Žně v Královéhradeckém kraji začaly v minulých dnech na níže položeném Hradecku sklizní ozimého ječmene. Proti průměru minulých let mají žně mírné zpoždění.

Farmáři v kraji mají letos obiloviny na 77 623 hektarech. Meziročně to představuje pokles o 1924 hektarů, tedy o 2,4 procenta. Hlavní obilovinou je s převahou i nadále ozimá pšenice, která zaujímá 61 procent všech ploch s obilovinami.
U hektarového výnosu statistici odhadují pokles o 3,4 procenta na 5,66 tuny z loňských 5,86 tuny. Růst hektarového výnosu se čeká jen u jarní pšenice, u všech ostatních obilovin by měl hektarový výnos klesnout. U nejvíce pěstované ozimé pšenice by výnos měl klesnout o dvě procenta na 6,04 tuny z hektaru.
Žně se v kraji dosud rozběhly především na Královéhradecku. „O prodlouženém svátečním víkendu se začalo se sklizní ozimého ječmene. Výnosy jsou průměrné, pokud nepřijde nějaká přírodní katastrofa, mělo by jít o normální rok,“ řekl předseda Agrodružstva Lhota pod Libčany Pavel Veselý. Zpoždění vegetace po chladném jaru obiloviny podle něj rychle dohánějí. Například pšenice jsou nyní proti průměru opožděné asi o deset dní.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *