Sklizeň chřestu v Hostíně poznamenal i nedostatek brigádníků

Sklizeň chřestu v okolí Hostína u Vojkovic na Mělnicku byla letos podobná jako loni, ale méně kvalitní. Ovlivnilo ji dubnové suché počasí i nedostupnost zahraničních brigádníků kvůli pandemii koronaviru a s ní souvisejícími opatřeními. Nejistota trvá i pro příští rok, řekl jednatel společnosti Český chřest Jiří Šafář.

Celkem roste v Hostíně a okolí chřest na 186 hektarech. Opatření související s pandemií koronaviru na jaře ovlivnila také provoz restaurací i export do Německa. Letos se vzhledem k jarnímu výpadku trhu a obavám z nedostatku pracovních sil zhruba ze 30 hektarů ploch hostínského chřestu nesklízelo. Chřestu to může prospět a takzvaně si odpočine pro příští rok, ale jeho kvalitu ovlivňují i další okolnosti.

Při sklizni chřestu je třeba nasazení pracovníků celou dobu sezony včetně víkendů. Sezona obvykle začíná v dubnu a končí v červnu. „Chřest nepočká, potřebujete každý den sklízet,“ uvedl Šafář. Najatí pracovníci podle něj ne vždy tuto potřebu akceptovali a z různých důvodů se například nedostavili, například kvůli deštivému počasí. U zahraničních brigádníků se podobně problémy v takové míře neobjevují, řekl.

Navíc je třeba dělníky pro sklizeň chřestu zaškolit a několik dní trvá, než člověk získá potřebný grif. I proto kvalita sklizně letos podle Šafáře pokulhávala, protože běžně tvoří odpad, tedy část sklizeného chřestu, kterou není možné využít, přibližně pětinu sklizně, letos to bylo až kolem 30 procent.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *