Skauti začali v Krkonoších pomáhat v boji s kůrovcem

Skauti začali pomáhat v Krkonoších v boji s kůrovcem. S loupáním kůry z napadených stromů začala první dvojice skautů, a to v lesích nad Horním Maršovem. Další skauti přijedou pomáhat o víkendu. V dalších týdnech by se v Krkonoších mělo postupně vystřídat osm až deset dobrovolnických skupin. Uvedl to mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Skauti loupali kůru z takzvaných lapáků, což jsou předem poražené smrky, které slouží jako návnada pro kůrovce. Právě teď je podle Drahného čas na jejich asanaci, protože by se z nich kůrovec mohl začít rojit. „Nářadí na loupání dobrovolníkům poskytneme. Podle možností zajistíme ubytování. Výpomoc by měla být dvoudenní,“ řekl Drahný. Na odkorňování pokácených stromů nemají ochránci dostatek sil a vítají každou pomoc. K pomoci v boji s kůrovcem v Krkonoších vyzvalo vedení Junáka své členy ve věku nad 15 let na konci května. „Výzvou oslovujeme okolo 20 000 členů a členek. Jde o jednu z největších akcí zaměřenou na ochranu přírody za poslední leta,“ uvedla mluvčí Junáka Barbora Trojak. Řada skautů podle ní bude pomáhat i ve svých regionech, kde jsou lesy také postiženy kůrovcem, například v Jeseníkách.
V Krkonoších ohrožuje přemnožený kůrovec tisíce hektarů lesa. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Za rok 2018 bylo v lesích KRNAP vytěženo 33 480 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem a prognóza KRNAP pro rok 2019 hovoří o minimálně 40 000 metrech krychlových napadeného dřeva.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *