Sezonní pracovníci začnou sedlákům chybět hlavně v létě

Do Česka nyní nemohou sezonní pracovníci ze zahraničí, ale pro většinu zemědělců na jižní Moravě to zatím není problém. Začal by být až v květnu a hlavně v létě, kdy se sklízí ovoce. Úrodu však mohou citelně poznamenat noční mrazy, které mají přijít už o víkendu. V některých místech už totiž rozkvétají meruňky a v sadech se chystají opatření, která by měla dopad mrazivého počasí zmírnit, vyplývá z odpovědí zemědělců.

Problém s nedostatkem pracovníků může mít ale například firma ZoŠi Agro z Nových Bránic na Brněnsku. Na rozdíl od drtivé většiny podniků se soustředí převážně na pěstování zeleniny a v těchto týdnech potřebuje podle serveru iRozhlas na začátku sezony desítky brigádníků, kteří pomáhají se sadbou. Pokud se podle jednatele Tomáše Zoufalého nyní nezasadí, nic se během sezony nesklidí a spoléhat se na dovoz není podle něj příliš moudré.
I proto v úterý vyzval ministr zemědělství Miroslav Toman studenty zemědělských a lesnických škol, aby pomohli při sezonních pracích. Například na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně studuje 2200 studentů. „Samozřejmě bychom studenty při sklizni přivítali,“ shodli se Jan Marek z Farmy U tří dubů na Znojemsku a Ivo Pokorný z Pomony Těšetice taktéž na Znojemsku.
Víc než nedostatek pracovníků však nyní ovocnáře trápí mráz, který má přijít ze soboty na neděli. Zatím meteorologové předpokládají, že noční teploty klesnou o víkendu na jižní Moravě až k minus šesti stupňům a nemělo by jít pouze o jedinou mrazivou noc.
Nakvetlé jsou zatím jen meruňky. V některých lokalitách na Znojemsku a Břeclavsku se už začaly květy otevírat, což bude díky teplému počasí pokračovat i ve čtvrtek a v pátek. „Nějaká zmírňující opatření uděláme, ale jestli to bude silný mráz, nezmůžeme nic,“ řekl Pokorný.
Podle Marka lze částečné poškození očekávat, ale zatím není zřejmé, jak velké by mohlo být. „Květy jsou v různé fázi, takže část jich přežije,“ míní Marek.
Další ovoce zatím ohrožené není, protože kvete až později. Mrazy však mohou přicházet ještě zhruba další dva měsíce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *