Severočeští pěstitelé věří, že mráz a sníh pomohl s hraboši

Severočeští zemědělci věří, že mráz a sníh pomohly zlikvidovat hraboše. Skutečný stav na polích uvidí pěstitelé až na jaře. Uvedl to předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka. Díky dostatku sněhu se vláha dostala do půdy, která trpěla dlouholetým suchem. Právě dlouhodobé sucho a přemnožení hraboši stáli za podprůměrnými výnosy obilovin v loňském roce.

„Zima byla po dlouhé době dobrá, teploty v některých místech klesly na minus 18 stupňů Celsia, sníh pokryl zem. Mráz a to, že se voda vsakuje, by mohlo přispět k úbytku hlodavců. Ale na hodnocení je ještě brzo, uvidíme na jaře,“ uvedl Brožka.

Výnosy obilovin byly loni v Ústeckém kraji nejnižší v republice. Vedle hlodavců přičetli pěstitelé ztráty také suchu. Ke konci roku chyběl v regionu po sedmi letech sucha roční objem srážek. „Teď pokryl sníh prakticky všechny zemědělské plochy, což určitě pomůže,“ řekl Brožka.

Pěstitelé nyní podávají žádosti o náhradu újmy za ztížené hospodaření. Nárok mají jen ti, kteří hospodaří na plochách, kde se vyskytuje sova a sýček, tedy na místech, kde nemohli zemědělci použít přípravky na likvidaci hrabošů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *