Senátní zpráva k návrhu auditu EK má vzniknout do 31. ledna

Komise k vyhodnocení auditů Evropské komise, kterou na popud ODS zřejmě vytvoří Senát, bude mít 12 členů a její práce má trvat půl roku. Bude reagovat na zprávy EK o vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil premiér Andrej Babiš, a o možném střetu zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana. Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má Babiš stále vliv na Agrofert a jako premiér také na použití peněz unie.

V komisi by měli zasednout dva senátoři z každého klubu, návrh na její ustavení hovoří o ukončení práce komise do 30. ledna 2020. „Bude to zpráva o tom, jak vidí záležitost Senát,“ řekl novinářům předseda klubu STAN Petr Holeček. Cílem komise podle něj není „něco posuzovat“. Podobně se vyjádřil předseda klubu ODS Miloš Vystrčil, její ambicí podle něj nebude „něco vyšetřit“.
„Pokud komise bude ustavena, předpokládám, že součástí komise bude vyslechnutí názorů odpovědných osob,“ uvedl Vystrčil na dotaz, zda budou chtít senátoři vyslechnout i premiéra a ministra zemědělství. Zdůraznil, že Senát nemá pravomoc někomu účast na jednání komise nařizovat.
Komise, o jejímž zřízení bude hlasovat horní komora, by se mohla zabývat chystaným českým stanoviskem k auditům upozorňujícím na možný střet zájmů premiéra a ministra zemědělství. Má se také pokusit porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *