Se členstvím v EU je podle průzkumu spokojeno nejvíc Čechů od roku 2010

Se členstvím České republiky v Evropské unii je nyní spokojeno nejvíce Čechů od roku 2010, a to zhruba tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z přelomu října a listopadu. Přitom si ale většina lidí v Česku stále myslí, že česká vláda nemůže dění v EU ovlivňovat.

Spokojenost s členstvím v EU vyjádřilo v aktuálním průzkumu 57 procent Čechů. Větší podíl spokojených lidí byl zaznamenán naposledy před deseti lety, kdy činil 65 procent. Spokojenost s členstvím v unii klesala postupně od rekordních 69 procent v roce 2009 po začátku celosvětové ekonomické krize. Nejníže se propadla v roce 2016, kdy bylo spokojených jen 35 procent lidí.
V posledních letech se důvěra v unii opět pomalu začala přibližovat k hodnotám před krizí. Letos na jaře, po začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku, se ale spokojenost s členstvím v EU náhle propadla z předchozích více než 50 procent na 46 procent. S nástupem pandemie také podle STEM oslabila důvěra v NATO a většinu zahraničních zemí, protože společnost se v krizi uzavírá podle agentury více do sebe a nedůvěřuje vzdáleným celkům či institucím.
V posledních měsících se spokojenost s členstvím v EU nejen obnovila na loňskou úroveň, ale dokonce ji mírně překonala. „Obnova důvěry zřejmě nejvíce souvisí s tím, že odezněl šok z pandemie, že EU našla svoji roli při spolupráci a že už se necítíme jako nejlepší v Evropě,“ sdělil hlavní analytik STEM pro téma mezinárodních vztahů Nikola Hořejš.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *